reklama

ALFA je len začiatok, ktorý bez konca nemá význam.

Hnutie je vtedy hnutím, ak v ňom existujú rôzne (nie protichodné, ale rôzne) prúdy. Alebo platformy, ak chceme. Platformy, ktoré reprezentujú postoje, riešenia a ciele, nie vždy konformné s väčšinou, ale ktoré odzrkadľujú pestrosť (nie dúhovosť, ale pestrosť) voličskej základne. Veľké strany v zahraničí majú tieto platformy predovšetkým na to, aby dlhodobo reprezentovali určité spektrum voličskej základne. ALFA pána Procházku podľa môjho náhľadu nemala/nemá iba tento cieľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Reprezentovať určité spektrum voličov a naviazať na seba nejaké hlasy - to sa triu Lipšic/Procházka/Žitňanská pred a počas ostatných parlamentných volieb aj podarilo. Zakladatelia NOVY už sú mimo KDH, no autor ALFY (ešte) nie. Čo sa jemu nepodarilo/nedarí je viesť diskusiu vo vnútri hnutia, na jeho najvyšších poschodiach o niečom, čo má podľa jeho odborného názoru (vycibreného nie jednosemestrálnym, ale poctivým, riadnym dlhoročným a plnohodnotným štúdiom na svetovej právnickej špičke) a aj podľa požiadaviek "zdola" prioritu č. 1. Odmietnutie čo i len diskutovať je odmietnutím zlým. Myslím si, že väčšina Rady KDH problém so základnými tézami ALFY nemala. Myslím si, že mali problém priamo s osobou zakladateľa ALFY.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne si uvedomujem aj to, ako som svojho času sám bol v závese kritiky médií a verejnosti (verejnosti - ako inak - pod vplyvom zase tých istých médií; veď koľkí z tej "verejnosti" poznali pána Čarnogurského inak, ako prostredníctvom médií?) na adresu zakladateľa a prvého predsedu KDH. Pod jeho vedením to však bola iná káva. Okrem iného - dával priestor mladým a progresívnym aj vtedy, keď s nimi nemusel vo všetkom súhlasiť. Aj keď ho nakoniec niektorí aj potopili a pošpinili. Ale práve tento prístup robil hnutie hnutím. A obohacoval nielen KDH, ale celú spoločnosť. Bol to tím, ktorý budil rešpekt. A práve vďaka tomu prístupu pri slove KDH každému občanovi tejto krajiny sa okrem obrazu jeho predsedu vynorili obrazy a mená ďalšie - Mikloško, Dzurinda, Šimko, Palko, Figeľ, a aj Lipšic. S odchodom pána Čarnogurského sa to začalo meniť - pod Čarnogurským by nebolo bývalo možné, aby funkcionár KDH nazval pár dní pred parlamentnými voľbami dvoch výrazných politikov hnutia - pána Lipšica a pani Žitňanskú J., že sú to židáci. Odkiaľ to mal? Z vlastnej hlavy? No určite. Ak šírenie takých rečí v priestore štruktúr hnutia nie je politikou vytesňovania, tak čo potom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj na pána Procházku sa o chvíľu možno niečo pohodí, napr. že on by šiel aj tak, alebo že len na to čakal. Bodaj by som nemal dobrý odhad. No odmietnutie zaradenie jedného bodu do programu o niečom, čo je hodnotené vo svojich tézach naprieč politickým spektrom ako čosi pozitívne a progresívne, to tiež o niečom svedčí. Je mi to ľúto, ale sa zdá, že hnutie by pred takými 15 rokmi s pánom Procházkom aj s jeho ALFOU narábalo inak, ako dnes.

Som volič KDH a akosi automaticky predpokladám, že rozhodnutia na všetkých úrovniach hnutia smerujú k spoločnému dobru spoločnosti, obývajúcej túto krajinu. Pán Procházka predložil na pretras ALFU vo vnútri hnutia pred pár mesiacmi. Ak ako jedna z tvárí KDH a poslanec NR SR požadoval od Rady, aby zaradila do programu aj diskusiu o nej - žiadal niečo nemožné? Akosi automaticky som predpokladal, že mu naozaj ide o spoločné dobro spoločnosti tu na Slovensku, nie o dobro vlastné či úzko stranícke. A akosi automaticky som predpokladal, že tento bod do programu zaradený bude. To, že nebol, bolo demokratické právo Rady KDH, asi také, ako hlasovanie SAS - ky o eurovale a páde vlády v jednom. Vediac, že mu na tom veľmi, veľmi záleží, odmietli o tom diskutovať. Veď tá diskusia by určite netrvala veky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bude však jeho postupný odchod mimo pôdu KDH pre Slovensko prínosom?

Ak pán Procházka z hnutia naozaj odíde, pre hnutie to prínosom určite nebude. Že zaň kandidovať už nebude, neznamená, že nemôže byť menovaný do funkcie ministra či kandidovať ako občiansky kandidát za prezidenta Slovenskej republiky. No keďže sa ministerské kreslá teraz nerozdávajú, možno by hnutiu pomohlo, ak by spolu s celým demokratickým spektrom vyslali o rok tohto odvážneho a múdreho človeka tam, kde by mohol tejto neistej krajine pomôcť najviac - do prezitentského paláca.

Marcel Pančuška

Marcel Pančuška

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčený, že rok 1989 bol predovšetkým príležitosťou pre spoločnosť osvojiť si život v slobode. Že život v slobode je najväčšou výzvou pre človeka, ktorú je potrebné zvládnuť v súlade so svojim presvedčením. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu